Current governors

John Barnes

  • Category: Staff
  • Appointed by: Ex officio
  • Start date: 1 January 2012
  • Term ends: 31 August 2022
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance, Pupil Support, Resources

Rebecca Bray

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 9 July 2016
  • Term ends: 8 July 2024
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance, Pupil Support, Resources

Helen Campbell

  • Category: Staff
  • Appointed by: Staff
  • Start date: 30 August 2013
  • Term ends: 23 November 2021
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance, Pupil Support

Julie Charlton

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 8 July 2015
  • Term ends: 6 July 2023
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Resources

Lauren Coatsworth

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 22 September 2015
  • Term ends: 22 September 2023
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance

Angela Davies

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 15 September 2021
  • Term ends: 14 September 2025
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Pupil Support

Susan Dungworth (Chair of Governors)

  • Category: Local authority
  • Appointed by: Northumberland County Council
  • Start date: September 1984
  • Term ends: 9 February 2022
  • Relevant business and pecuniary interests: Elected Member, Seaton Valley Council; Elected Member, Northumberland County Council
  • Committees: Curriculum and Performance, Resources, Pay Review, Headteacher Appraisal

Steph Edusei (Vice Chair of Governors)

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 22 September 2015
  • Term ends: 22 September 2023
  • Relevant business and pecuniary interests: Director, A New View Ltd; Director/CEO, Healthwatch Newcastle; CEO, Newcastle Council for Voluntary Services
  • Committees: Resources, Pay Review

Janet Golightly

  • Category: Parent Governor
  • Appointed by: Parents
  • Start date: 12 March 2019
  • Term ends: 11 March 2023
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Pupil Support

Ashleigh Gordon

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 21 October 2016
  • Term ends: 20 October 2024
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Resources

Karen McSparron

  • Category: Associate (Head of School SSMS)
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 1 September 2019
  • Term ends: 31 August 2022
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: None

Darren Mullen

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 13 March 2019
  • Term ends: 12 March 2023
  • Relevant business and pecuniary interests: Spouse of Karen Mullen (Lunchtime Supervisor at SSMS)
  • Committees: Pupil Support

Arlen Pettitt

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 15 September 2021
  • Term ends: 14 September 2025
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance

Louise Price

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 15 September 2021
  • Term ends: 14 September 2025
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance, Pupil Support, Resources

Laura Ritson

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 8 February 2021
  • Term ends: 7 February 2025
  • Relevant business and pecuniary interests: Headteacher Warkworth Primary School
  • Committees: Pupil Support

Graham Scott

  • Category: Associate (Head of School ACHS)
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 1 September 2018
  • End date: 31 August 2022
  • Term ends: N/A
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: None

Jonathan Souter

  • Category: Associate (Head of School WMS)
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 1 September 2013
  • Term ends: 31 August 2022
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: None

Jude Taylor

  • Category: Parent Governor
  • Appointed by: Parents
  • Start date: 25 June 2021 
  • Term ends: 24 June 2025
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Resources

Former governors (stepped down in the last 12 months)

Jill Golightly

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing Body
  • Start date: 14 February 2020
  • End date: 10 June 2021
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Committees: Curriculum and Performance, Pupil Support

Simon Potts

  • Category: Co-opted
  • Appointed by: Governing body
  • Start date: 2 December 2019
  • End date: 27 May 2021
  • Relevant business and pecuniary interests: Clerk, Seaton Valley Council
  • Committees: Resources